Prawidłowe przygotowanie się do pracy, jaką jest montaż całego systemu kominowego, to jedyna gwarancja sukcesu. W przypadku każdego projektu budowlanego, system kominowy musi być uwzględniony już zawczasu, ponieważ wymaga on chociażby innego zaplanowania i poprowadzenia wylewek pod fundamenty.
Ponieważ każdy system kominowy składa się nie tylko z paleniska/pieca/kotła, ale przede wszystkim kanału wentylacyjnego (komina) i wywietrznika dachowego – konieczne jest uwzględnienie przebiegu tego komina w pionie całego budynku. Jego mądre poprowadzenie sprawia, że ciepło z pionu komina równomiernie rozprowadza się po ścianach całego budynku, skutecznie dogrzewając nie tylko pomieszczenia wokół kominka, ale także pomieszczenia na wyższych kondygnacjach.
Etapy budowy systemu kominowego
Uwzględnienie tych wszystkich aspektów nie jest szczególnie trudne dla doświadczonego projektanta, a firmy specjalizujące się w pracach budowlanych mają dużą wiedzę praktyczną w zakresie stawiania kominów systemowych. Projekt to element, który pozwala na każdym etapie prac zachować odpowiednie parametry komina, kanałów wentylacyjnych czy kotła, a przez to gwarantuje uzyskanie odpowiedniego ogrzewania dla wybudowanej konstrukcji w momencie, gdy będzie to najbardziej potrzebne.
Przygotowanie projektu to pierwszy krok, ale zanim inwestor będzie mógł się cieszyć ze sfinalizowanych prac i w pełni działającej instalacji kominowej, konieczne jest jeszcze wykonanie wielu kolejnych etapów:
- przygotowanie fundamentów pod komin;
- rozpoczęcie budowy następuje w momencie wzniesienia ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych budynku;
- wylanie betonowego cokołu pod komin;
- na tak przygotowanej wypoziomowanej wylewce ustawia się kolejne poziomy z pustaków – umieszcza się w kominie kształtkę oraz element do odprowadzania skroplin z kanałów wentylacyjnych;
- na różnych wysokościach komina, zgodnie z wskazaniami projektowymi, wstawiane są rury przyłączeniowe (trójniki);
- na kolejnych poziomach pustaków trzeba zadbać o termoizolację (najczęściej wełna mineralna);
- pustaki zabezpiecza się dodatkowo zaprawą cementową lub cementową-wapienną;
- w przypadku określonych rodzajów kotłów czy pieców (np. powietrzno-spalinowe), styki rur komina należy dodatkowo uszczelnić specjalnymi taśmami.
Istotnym zastrzeżeniem, o którym wiedzą wszystkie firmy projektujące i stawiające systemy kominowe, to pozostawienie przestrzeni około 2 centymetrów między kominem a ścianami, do których ma on przylegać.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
W stropie pozostawiony zostaje wcześniej także otwór, przez który na sam koniec wyprowadzany jest komin. To oznacza konieczność właściwego zabezpieczenia stropu przez możliwością zajęcia się ogniem czy samozapłonu z uwagi na bliskie sąsiedztwo rozgrzanych kanałów kominowych – jeśli zaprojektowany strop wykonany został z elementów drewnianych (a tak jest najczęściej). Zazwyczaj wystarczy odpowiednie odsunięcie komina od stropu drewnianego. Finalne etapy prac to wzmocnienie cokołu komina oraz bardzo często zamontowanie dodatkowych nasad wentylacyjnych na jego szczycie, w celu wzmocnienia i wyrównania ciągu w całej instalacji kominowej.