Plexi vs szkło – porównanie tych 2 materiałów

Pleksi i szkło używane są w domach czy biurach w różnych celach i choć to pierwsze uchodzi za alternatywę drugiego, nadal wiele je różni. Zanim podejmie się decyzję jedynie na podstawie ceny, wyglądu czy przeczucia, warto zapoznać się z różnicami pomiędzy tymi dwoma materiałami oraz ich wadami i zaletami. Takie porównanie obydwu materiałów pozwoli wybrać odpowiednią dla siebie opcję.

Czym w ogóle jest pleksi?

Pleksi, plexi czy plexiglass to potoczne określenia szkła akrylowego. Jest to tworzywo sztuczne i składa się głównie z poli. Charakteryzuje się dużą przezroczystością. Jest też odporne na działanie ultrafioletu, a więc nie żółknie. Do wad zaliczyć należy fakt, że jest stosunkowo miękkie i łatwo się rysuje. Jeżeli priorytetem jest cena, pleksi z pewnością ma tutaj wiele do zaoferowania. Pleksi ma spory zakres zastosowań. Jest używana do tworzenia dekoracji, kloszy, zadaszeń, okien (np. w samolotach), osłon balkonowych czy światłowodów. Z jej pomocą można również tworzyć ekrany przeciwhałasowe oraz płyty fluorescencyjne. Służy też jako przeszklenie lad w sklepach. Trudno jednak wymienić wszystkie zastosowania, bo jest ich cała masa.

Jak wypada szkło?

Szkło jest materiałem nieorganicznym i stosunkowo drogim. Z pewnością trudniej jest je porysować, uszkodzenia nie są aż tak widoczne, jak w przypadku pleksi i sam materiał starcza na dłuższy czas użytkowania. Jest to główny czynnik, przez który szkło przeważa nad pleksi. Wadą natomiast jest mniejsza odporność na uderzenia. Oczywistym jest, że szkło prawdopodobnie stłucze się przy ich dużej sile, pleksi niekoniecznie. Ona ma raczej skłonność do powolnego, bardziej delikatnego pękania i z pewnością nie jest w stanie wyrządzić tyle krzywdy co szkło.

Jeśli jednak chce się oprawić obraz w ramę ze szkła zwykłego lub akrylowego, to pierwsze jest dobrym wyborem. Nie ma skłonności do wybrzuszania się i widocznych zarysowań.

Co w końcu wybrać?

Szkło zdecydowanie jest lepszej jakości materiałem. Nie rysuje się, w przeciwieństwie do szkła akrylowego. To drugie jednak jest tańsze i nie łatwo je stłuc. Poza rysowaniem się, ma też skłonności do wybrzuszania, więc pleksi z pewnością będzie trzeba częściej wymieniać, jeśli zależy nam na walorach estetycznych.

Niestety, nie da się wysnuć jednoznacznych wniosków, co jest lepsze. Tak jak w większości przypadków, jest to kwestia indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych i faktu, do czego któregoś z tych szkieł chcemy użyć. Ani szkło ani pleksi nie jest idealne, dlatego na podstawie wad i zalet warto dokonać wyboru samemu.