Odkup odszkodowań OC - czy to się opłaca i dlaczego?

Odkup odszkodowań OC – czy to się opłaca i dlaczego?

Niejeden kierowca ma na swoim koncie stłuczkę. W takiej sytuacji procedura zwykle wygląda tak samo. Obaj kierowcy spisują oświadczenie. Kierowca, który jest winny stłuczki przekazuje dane swojej polisy ubezpieczeniowej poszkodowanemu. Ten na tej podstawie może starać się o odszkodowanie na naprawę szkody. Niestety często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji poszkodowany ma dwa wyjścia. Może walczyć z ubezpieczycielem o większą kwotę odszkodowania lub skorzystać z usług firmy odszkodowawczej TB Ekspert, która zajmuje się odkupem odszkodowań.

Firmy odszkodowawcze

Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm odszkodowawczych. Oferują one swoim klientom odkupienie szkody w ramach polisy OC. W takiej sytuacji poszkodowany kierowca otrzymuje bardzo szybko ustaloną kwotę odszkodowania w gotówce. Następnie to firma odszkodowawcza stara się o odzyskanie środków od firmy ubezpieczeniowej.

Korzystne rozwiązanie dla poszkodowanych

Możliwość sprzedaży szkody OC firmie odszkodowawczej to niezwykle korzystne rozwiązanie dla poszkodowanego kierowcy. Zwłaszcza w sytuacji kiedy firma ubezpieczeniowa zaniża kwotę odszkodowania lub w ogólne odmawia jej wypłaty. Cała procedura sprzedaży szkody jest zwykle prosta. Poszkodowany kierowca przedstawia firmie odszkodowawczej kosztorys naprawy szkody. Na tej podstawie firma odszkodowawcza proponuje poszkodowanemu kierowcy kwotę za jaką jest w stanie odkupić szkodę. Jeśli kwota jest satysfakcjonująca dochodzi do podpisania umowy i cesji szkody. Poszkodowany kierowca od razu otrzymuje zaproponowaną kwotę. Można kolokwialnie powiedzieć, iż wówczas kierowca ma problem już z głowy. Oczywiście firmy odszkodowawcze nie działają charytatywnie. Po odkupieniu szkody ich celem jest uzyskanie od firmy ubezpieczeniowej większej kwoty. Firma odszkodowawcza zatem zawsze ponosi pewne ryzyko. Nie jest to już jednak problem poszkodowanego kierowcy, który gotówkę ma już w ręku.

Ryzyko firm odszkodowawczych, zysk dla poszkodowanych

Jak wspomniano, firma odszkodowawcza odkupując szkodę zawsze ryzykuje. Nie ma bowiem gwarancji tego jaką kwotę uda jej się odzyskać od firmy ubezpieczeniowej. Może się bowiem okazać, że będzie to kwota niższa niż kwota za jaką zakupiona została szkoda. Firma odszkodowawcza musi bowiem udowodnić, że ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania. Jednak firma odszkodowawcza ma ku temu dużo więcej narzędzi w porównaniu z pojedynczym poszkodowanym kierowcom. Dlatego w wielu sytuacjach, kierowcom dużo bardziej opłaca się odsprzedać szkodę. Dzięki temu unikają długiej walki z ubezpieczycielem, często na drodze sądowej. A wynik takiej walki często jest niewiadomą.