Nasady kominowe – cennik

Instalacja całego systemu kominowego to niemały wydatek. Jeśli pod uwagę bierzemy zarówno koszty związane z robocizną, jak i materiałami, to musimy liczyć się z dość wysokim rachunkiem. Pojedyncza nasada kominowa nie powinna stanowić w całym kosztorysie dużej różnicy – w przypadku prostszych urządzeń, jak nasady stałe lub obrotowe, możemy znaleźć oferty nie przekraczające 100 złotych. Rzecz jasna, bardziej zaawansowane nasady są droższe, a ich montaż także może być odczuwalny dla naszej kieszeni. Tak czy inaczej, przed tego typu inwestycją rozsądnie jest dokładniej zapoznać się z ofertami licznych producentów, oraz zastanowić się nad tym, jakiej nasady faktycznie potrzebujemy.

Co determinuje cenę nasady kominowej?

To zrozumiałe, że różnice cen pomiędzy poszczególnymi nasadami kominowymi potrafią być dość znaczące. Determinowane są one między innymi przez:

  • Producenta określonej nasady
  • Rodzaj akcesorium
  • Jakość użytych materiałów
  • Dodatkowe funkcje urządzenia
  • Zapewniony okres gwarancji

Renomowane marki niemal zawsze liczą sobie więcej za swoje produkty. Czy warto jest decydować się na ich ofertę pomimo to? Jak się okazuje, wyższe wydatki nie biorą się znikąd – jeśli postawimy na nasadę kominową od znanego producenta, to możemy spodziewać się zauważalnie wyższej jakości. Oczywiście nie oznacza to, że nasady produkowane przez mniej rozpoznawalne firmy są wadliwe. Niestety, oszczędzając na swoich akcesoriach kominowych zawsze musimy liczyć się z ryzykiem, że konkretny model może nie spełnić naszych oczekiwań.

Typ nasady kominowej a cena

Bez cienia wątpliwości, największy wpływ na faktyczną cenę nasady kominowej ma jej typ. Pomiędzy zwykłą nasadą stałą, a zaawansowanym urządzeniem hybrydowym jest ogromna różnica, co znajduje swoje odzwierciedlenie w kosztach związanych z poszczególnymi produktami. Dodatkowe pieniądze płacimy głównie za silnik, który reguluje pracę urządzenia, dostosowując je do wiejącego wiatru. Podczas, gdy najprostsze nasady stałe dostępne są już w granicach 40-50 złotych, urządzenia hybrydowe stanowią poważniejszy wydatek, z ceną oscylującą zwykle wokół 700-900 złotych. Kolejne czynniki, takie jak producent oraz wymiary, mają dalsze przełożenie na koszty. Jeśli interesuje nas droższy sprzęt, to nie powinniśmy oszczędzać na przedłużonej gwarancji. Zanim podejmiemy decyzję o montażu, warto jest także zwrócić uwagę na strukturę naszego dachu i optymalne ułożenie nasady. Może mieć to w przyszłości ogromne znaczenie dla efektywności całego układu, stąd konieczność skorzystania z pomocy fachowca.