Najważniejsze zmiany w prawie pracy w roku 2018 – szkolenie

Najważniejsze zmiany w prawie pracy w roku 2018 – szkolenie

Prawo Pracy to jedna z tych gałęzi prawa, która bardzo często podlega różnego rodzaju zmianom. Zmiany te oparte są na specyfice samej gałęzi, która bardzo często łagodzi spory społeczne pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Osiąganie wspólnego konsensusu następuje najczęściej na etapie tworzenia przepisów, a prace nad tym prowadzone są niezwykle często – dlatego też zarówno pracownicy jak i pracodawcy muszą przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości prawnej.

Bez wątpienia jednak to właśnie pracodawcy muszą przykładać niezwykłą wagę do sprawdzania nowych stanów prawnych. Bardzo często bowiem staje się tak, że za niewypełnianie norm prawnych, pracodawca może otrzymać karę. Dobrze jest więc za każdym razem, gdy wchodzą nowe przepisy udawać się na szkolenia dotyczące nowych stanów prawnych. Zazwyczaj prowadzone są one przez specjalistów, którzy nie tylko wiedzą co przynosi nowa rzeczywistość prawna, ale także jak tę wiedzę przekazać. W 2018 roku wchodzą w życie takie zmiany, o których bez wątpienia warto wiedzieć.

Czego spodziewać się w 2018 roku?

Dla przedsiębiorcy zagwarantowano nowymi zmianami pewne uprawnienia. Przede wszystkim warto wspomnieć, że od teraz może on płacić za wszystkie składki jednym przelewem. Znacznie ogranicza to czas i pozwala wszystko lepiej ogarnąć logistycznie – to z pewnością bardzo dobra wiadomość. Skoro mowa o finansach, nikogo chyba nie zaskoczy, że w 2018 roku wzrosła płaca minimalna. Trend ten jest widoczny w szerszej perspektywie, dlatego nie dziwi też to, że kwota, którą przedsiębiorca będzie mógł minimalnie zapłacić swoim pracownikom, wzrosła. W 2018 wynosi ona 2100 zł brutto. W zakresie umów cywilno prawnych jest to 13,70 zł za godzinę. 

Przedsiębiorca będzie także od teraz przyjmował nie tylko zwolnienia lekarskie wystawiane w formie tradycyjnej (na papierze), ale także będzie mógł przyjmować je w formie elektronicznej. Oczywiście nie wprowadza to pewnej rewolucji, natomiast znacznie usprawnia wszystko, co jest na rękę także pracodawcom. Pracodawcy organizujący pracę w handlu muszą przyzwyczaić się do zakazu handlu w niedzielę. Mimo funkcjonowania tego mechanizmu, ciągle z tego obszaru organizowane są szkolenia, bowiem w dalszym ciągu funkcjonowanie nowych przepisów może wywołać pewne kłopoty. Niezależnie od dziedziny zmian, jeżeli jakiś przedsiębiorca nie czuje się pewnie, zawsze może skorzystać  z pomocy specjalisty, który doskonale zna się na zmianach przewidzianych w ustawach. Zdecydowanie nie warto ryzykować karami, które są przecież bardzo dotkliwe.