Wyposażenie zakładu górniczego w system łączności bezprzewodowej znacznie skraca czas reakcji w przypadku awarii, zagrożeń czy przekazywanych komunikatów. Zastosowanie w łączności bezprzewodowej w górnictwie znalazły przede wszystkim systemy takie jak MULTICOM oraz RESYS.
Opis systemów łączności bezprzewodowej w górnictwie
Multicom to szerokopasmowy system radiołączności zaprojektowany do stosowania głównie w tunelach i wyrobiskach górniczych. System multicom zapewnia przesyłanie na 32 kanałach transmisji głosowej oraz na 16 kanałach sygnału wideo. System jest projektowany dla każdego zakładu górniczego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami. W składzie systemu znajduje się kabel promieniujący oraz urządzenia rozmieszczone na trasie kabla – są to między innymi wzmacniacze, skrzynki rozgałęźne czy zakończenia iskrobezpieczne.
Resys jest systemem ratowniczej łączności bezprzewodowej, stworzonym dla górnictwa „dołowego”. System Resys składa się z komunikatorów osobistych, stanowiących osobiste wyposażenie ratownika, repeaterów czyli elementów tworzących sieć bezprzewodową systemu, bazy znajdującej się w wyposażeniu kierownika akcji ratowniczej i mediakonwerterów – elementów sieci. Dodatkowo system wyposażony jest w bezprzewodowe mikrofony domaskowe, osobiste pulsometry oraz sygnalizatory świetlno-dźwiękowe. Urządzenia te są połączone z komunikatorem osobistym lub repeaterem przy pomocy radiowego interfejsu.
Jak działają systemy bezprzewodowe w górnictwie
System multicom jako bardzo prosty w zabudowie dobrze sprawdza się w zakładach górniczych. Zbudowany z pojedynczego kabla spełniającego zarazem funkcję nadajnika i odbiornika oraz emisji sygnału radiowego eliminuje tym samym skomplikowany montaż tradycyjnej sieci telekomunikacyjnej. System multicom jest również bardzo prosty w obsłudze i utrzymaniu, w razie uszkodzenia jego naprawa zajmuje tylko kilka minut. Istotną cechą jest także możliwość praktycznie nieograniczonej jego rozbudowy. Elementy systemu projektowane specjalnie dla środowiska kopalń są odporne na działanie szkodliwych czynników takich jak wstrząsy, wilgoć czy temperatura. System multicom odbierany jest na terenach kopalń bez zakłóceń, zapewniając prawidłowy poziom łączności.
System Resys jako ratowniczy system łączności zapewnia przede wszystkim komunikację podczas akcji ratowniczej. Służy do porozumiewania się kierującego akcją ratowniczą z ratownikami. Komunikator osobisty umieszczony na hełmie górniczym nie ogranicza swobody ruchów. Komunikacja ratownikach w ramach zastępu jest ciągła, nie wymaga nawiązywania połączeń, ratownicy przez cały czas słyszą się wzajemnie i mogą ze sobą rozmawiać. Repeatery budowane w chodnikach, stanowiące sieć szkieletową systemu, retransmitują dane do kolejnych repeaterów oraz pozostałych urządzeń systemu, a także umożliwiają komunikację z bazą. Resys to sprawnie działający i przydatny system w warunkach zagrożeń kopalnianych.