Który system kominowy lepszy – ceramiczny, czy stalowy?

Który system kominowy lepszy – ceramiczny, czy stalowy?

Decydując się na budowę domu lub jego gruntowną renowację, warto więcej uwagi poświęcić kominowi. W dzisiejszych czasach poleca się zastosowanie systemów ceramicznych, które są znacznie bardziej bezpieczne, trwałe i ekonomiczne, niż tradycyjne kominy. Poza tym, trzeba też zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne oraz znacznie mniejsze spalanie paliwa w takich systemach. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki system kominowy wybrać do swojego domu – ceramiczny, czy stalowy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Systemy kominowe ceramiczne

Prefabrykowane elementy ceramiczne znacznie upraszczają stawianie konstrukcji, zarówno jedno – jak i wielokanałowych. Takie kominy można z powodzeniem wznosić podczas budowy domu, jak również podczas różnego rodzaju prac modernizacyjnych. Nie wymagają oddzielnego fundamentowania i istnieje możliwość ich oparcia na stropie. Największą ich zaletą jest bez wątpienia to, że dostępne są właśnie w prefabrykatach, które są bardzo łatwe w montażu.

Taki komin może zostać dostawiony do ściany zewnętrznej budynku lub ściany wewnętrznej. Komin z ociepleniem z wełny kamiennej można zamontować nawet przed budynkiem, jako wolno stojący. Elementy ceramiczne systemu kominowego wykonane są z kwasoodpornej kamionki lub z ceramiki szamotowej. Dzięki temu, z powodzeniem mogą współpracować zarówno z kotłami gazowymi, jak i olejowymi. Taki komin ceramiczny może być jednokanałowy lub uwzględniać też kanał wentylacyjny. Warto zdecydować się na drugie rozwiązanie, jeżeli komin ma współpracować z kotłem, który umieszczony jest w oddzielnej kotłowni lub z kominkiem.

Jeśli komin ceramiczny zostanie umieszczony wewnątrz domu i nie będzie pasował do jego wystroju, można go z łatwością zamaskować dzięki płytom gipsowo-kartonowym lub po prostu otynkować.

Dobry i tani ceramiczny system kominowy możesz kupić w specjalistycznym sklepie kominowym. Sklep oferuje produkty wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz oferuje darmowy montaż systemu kominowego.

Systemy kominowe ze stali

Przy takim wyborze inwestor ma dwa rozwiązania – wkład stalowy może umieścić w istniejącym już kominie lub kanale wentylacyjnym albo konieczne będzie stworzenie samodzielnej konstrukcji. W budowie takich systemów wykorzystuje się wysokiej jakości stal kwasoodporną. W zależności od stosowanego rodzaju paliwa, przewody kominowe mają różną grubość ścianek i budowane są z nieco innych rodzajów stali. Bardzo ważne jest więc użytkowanie systemu kominowego zgodnie z zaleceniami producenta. System kominowy wykonany ze stali jest znacznie lżejszy od tego ceramicznego, dzięki czemu nie wymaga fundamentu.

Systemy kominowe występują w kilku różnych wariantach, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Niekiedy taki system stanowi ciekawy element architektoniczny budynku.

Który system kominowy warto wybrać?

Eksperci podkreślają, że zarówno systemy ceramiczne, jak i stalowe mają podobne walory użytkowe. Wszystkie materiały są bowiem bardzo nowoczesne i w równym stopniu niewrażliwe na spaliny. Nie każdy inwestor będzie fanem industrialnego charakteru, jaki daje komin stalowy, jednak wygrywa on na pewno pod względem ciężaru. Podejmując decyzję, dobrze jest pamiętać, że sam komin nie jest elementem dekoracyjnym domu, a powinien przede wszystkim skutecznie i sprawnie odprowadzać spaliny. Jeżeli system kominowy instaluje się w istniejącym już domu, decyzja najczęściej wynika z warunków technicznych.