Kto ma obowiązek prowadzenia KPIR i dlaczego?

Kto ma obowiązek prowadzenia KPIR i dlaczego?

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to dodatkowe wyzwanie dla wielu osób, dlatego warto się niego zagłębić w ten temat i dowiedzieć, kto ma obowiązek prowadzenia takiej księgi i dlaczego tak właśnie się dzieje. Przede wszystkim obowiązek nakładany jest na osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Dodatkowo obowiązek spoczywa na osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych oraz spółkach jawnych osób fizycznych. Księga przychodów i rozchodów powinna być prowadzona również w spółkach partnerskich – w przypadku takich spółek chodzi o przychody netto, które nie przekroczyły kwoty 1,200,000 euro.

Kto musi prowadzić KPiR?

Wszystkie te zapisy znajdują się w ustawie, dlatego też obowiązek nakładany jest przez państwo, a za nieprzestrzeganie takich zasad grożą poważne konsekwencje prawne. Nie są to jednak wszystkie podmioty, które muszą zainteresować się taką księgą i prowadzić ją regularnie. Dotyczy to także osób, które opłacają podatek tonażowy, a także tych, które wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej. Jak widać wyraźnie wiele osób zobowiązanych jest w dzisiejszych czasach do prowadzenia takiej księgi, co zajmuje bardzo dużo czasu, a przy okazji nie może być wtedy mowy o żadnych pomyłkach. Nic dziwnego, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na korzystanie z usług biur rachunkowych, które zajmują się przygotowywaniem ksiąg przychodów i rozchodów na co dzień, w bardzo profesjonalny sposób.

Księgę przychodów i rozchodów powinny prowadzić również osoby, które prowadzą specjalne działy produkcji rolnej, ale też duchowni, którzy nie opłacają zryczałtowanego podatku dochodowego. Dzięki temu prowadzona jest kompletna rachunkowość w wielu firmach, spółkach, ale też u osób fizycznych, więc widać wyraźnie, że są to bardzo poważne sprawy, których w żaden sposób nie można lekceważyć. Dzięki temu urzędnicy na każdym kroku mogą skontrolować spółkę oraz prowadzone przez niej księgi, wśród których powinna znajdować się prowadzona systematycznie i rzetelnie księga przychodów i rozchodów, o czym nie powinno się zapomnieć, gdy taki obowiązek nakłada na spółkę państwo.

Biuro rachunkowe RoscoTax