Kosmetyki naturalne, ekologiczne a organiczne. Jakie są różnice?

Kosmetyki naturalne, ekologiczne a organiczne. Jakie są różnice?

Rynek kosmetyczny nieustannie się rozwija. Wciąż pojawiają się na nim nowe produkty godne wypróbowania. Jednak w ostatnim czasie największą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne, a także ekologiczne i organiczne. Niestety, wciąż wiele osób uważa, że wymienione nazwy to zamienne określenia dla tych samych produktów. Nic bardziej mylnego.

Zaopatrując się więc w kosmetyki tego typu należy mieć świadomość, że te opatrzone przymiotnikiem “naturalne” znacznie różnią się od tych, które określone zostały przez producenta jako ekologiczne czy organiczne. Jeżeli więc do tej pory Ty również nie byłeś świadomy owych różnic, to koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. Dowiesz się z niego, co oznacza, że kosmetyk jest naturalny, a także kiedy masz do czynienia z produktem ekologicznym, i dlaczego wyroby organiczne mają tak wielu zwolenników.

Kosmetyki naturalne

Jak sama nazwa wskazuje, są to produkty posiadające wyłącznie naturalne składniki. Dlatego też w ich składzie odnajdziemy substancje pochodzenia roślinnego oraz mineralnego. W kosmetykach tego typu nie powinny zaś znajdować się składniki syntetyczne (chyba, że w naprawdę niewielkiej ilości). Kosmetyki naturalne z Włoch możesz kupić na stronie: www.naturalniewloskie.pl

Kosmetyki organiczne

To kosmetyki, które nie tylko powinny mieć naturalny skład, ale też do ich produkcji powinny zostać wykorzystane surowce pochodzące z ekologicznych upraw. Aby produkt mógł zostać uznany za kosmetyk organiczny, to wspomnianych surowców powinno być w jego składzie przynajmniej dziewięćdziesiąt procent. Co to znaczy, że uprawa jest ekologiczna? Tym określeniem nazywa się takie uprawy, na których nie są stosowane pestycydy. Na uprawach ekologicznych nie korzysta się również z nawozów sztucznych. Jednak nie tylko sam kosmetyk powinien być ekologiczny. Producenci są zobowiązani do tego, aby zadbać również o opakowanie swojego produktu. To zaś musi być w pełni biodegradowalne, czyli rozkładać się w wyniku naturalnych procesów, a rozkład ten nie powinien stanowić zagrożenia dla środowiska. Inne, również często spotykane określenie kosmetyków organicznych, to kosmetyki bio.

Kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki eko to dość szeroka grupa kosmetyków. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednej ich definicji. Dlatego wielu producentów opatruje swoje produkty przymiotnikiem “ekologiczny” tylko dlatego, że mają naturalny skład lub biodegradowalne opakowanie. Tymczasem prawdziwy kosmetyk ekologiczny to taki, który nie tylko posiada wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, ale również pozyskiwane są one z ekologicznych upraw, a sam produkt również wytwarzany jest w sposób przyjazny dla środowiska.