Kiedy należy stosować nasady kominowe?

Nasady kominowe, chociaż są akcesoriami niezwykle przydatnymi, nie są zawsze obowiązkowe. Prawny nakaz ich montażu w Polsce dotyczy wyłącznie II oraz III strefy obciążenia wiatrem. W naszym kraju są to rejony położone bezpośrednio nad morzem oraz część obszarów górskich. Gdzie występują wyjątkowo porywiste wichry. Jaki jednak związek ma wiatr z kominem? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – masy powietrza, które gwałtownie zmieniają swoje położenie, mogą zaburzyć naturalny ciąg w przewodzie kominowym. Większość dzisiejszych instalacji opiera się na zjawisku unoszenia ogrzanych gazów – spaliny wydobywające się z kotła są lżejsze od powietrza, dlatego samoistnie opuszczają komin. Niestety, silny wiatr może przytkać komin, skutkiem czego niebezpieczne produkty spalania wrócą się z powrotem do przewodu. Takie sytuacje są bardzo groźne, gdyż możemy się zatruć tlenkiem węgla oraz innymi toksycznymi substancjami wydobywającymi się z pieca.

Komin a nasada – kiedy ją zamontować?

Na decyzję odnośnie montażu nasady kominowej wpływają nie tylko warunki atmosferyczne. Niezależnie od tego, w jakiej okolicy mieszkamy, niektóre systemy kominowe mogą być narażone na działanie wiatru w stopniu znacznie wyższym, niż inne.

Ogólnie przyjmuje się, że do grupy zwiększonego ryzyka należą kominy:

  • O wąskiej średnicy
  • O niestandardowo małej długości
  • Ulokowane poniżej poziomu dachu
  • Znajdujących się blisko wysokich obiektów, takich jak słupy czy drzewa

Nawet jeśli dom nasz znajduje się w I strefie obciążenia wiatrem, to rozważenie montażu nasady kominowej może okazać się dobrym pomysłem. Większość z nich prezentuje się całkiem estetycznie, a na dodatek jest na tyle niedroga, że nie powinna stanowić odczuwalnego wydatku. Najtańsze oferty zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Rzecz jasna, jeśli dany budynek posiada więcej niż jeden przewód kominowy, każdy z nich będzie wymagał zainstalowania osobnej nasady. Nawet jeśli kominy znajdują się tuż obok siebie, montaż pojedynczej nasady jest bardzo złym pomysłem.

Korzyści płynące z posiadania nasady kominowego

Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko uszkodzeń naszego systemu kominowego, należy odpowiednio zabezpieczyć go nie tylko przed działaniem wiatru, ale również opadów atmosferycznych. Niektóre modele nasad, a w szczególności nasady kominowe stałe, skupiają się właśnie na tym aspekcie swojej użyteczności. W zależności od tego, na jaki przewód się zdecydowaliśmy, możemy mieć do czynienia z materiałem mniej lub bardziej odpornym na wilgoć.