Kaucja rejestracyjna - czy będzie skuteczna?

Kaucja rejestracyjna – czy będzie skuteczna?

Kaucja rejestracyjna wchodzi w życie

Od nowego roku wejdą w życie przepisy, które mają na celu walkę z podmiotami wyłudzającymi podatek VAT. Jednym z takich właśnie przepisów jest kaucja rejestracyjna dla nowych firm. Wszystkie takie działania zasługują na aprobatę. Problem jest jednak taki, że przepisy te nie są jasno określone. Może to prowadzić do patologii, która uderzy w uczciwych obywateli.

Konfederacja Lewiatan o nowych przepisach

Przepisy dotyczące kaucji rejestracyjnej są pod ciągłą obserwacją Konfederacji Lewiatan, która zauważyła że katalog sytuacji, w którym owa kaucja mogłaby zostać użyta jest zbyt duży. Dokładnie analizując zapisy konfederacja przewiduje że obowiązek zapłaty kaucji rejestracyjnej będzie dotyczył wszystkich podatników u których wykryto zaległości podatkowe przekraczające 20000 zł. Wszystkie ograniczenia znajdujące się w projekcie mają przede wszystkim utrudnić zakładanie firm, które z góry nastawiają się na dokonywanie nadużyć. Niestety w praktyce może być tak, że kaucja rejestracyjna uderzy w podmioty prowadzące uczciwą działalność. Z drugiej strony w projekcie brakuje przepisów które utrudnią powstawanie tzw. słupów.

Kaucja czy sankcja

Kaucja ma być zwraca podatnikom którzy nie doprowadzili do powstania zaległości podatkowej. Niestety nie będzie ona oprocentowana co sprawia że ma charakter sankcji. Ciężar zamrożenia środków podatnika nie będzie mu w żaden sposób rekompensowany.

Problem z uciekającym podatkiem VAT

Polska ma ewidentny problem z egzekwowaniem podatku VAT. Wszystkie analizy zagranicznych organizacji pokazują jasno że wypadamy bardzo źle na tle krajów zachodnioeuropejskich. Wynik analiz jest zgodny po pierwsze odpowiada za to skomplikowane prawo które nie radzi sobie z należytym egzekwowaniem podatku VAT. Po drugie Polska jest jednym z kilku europejskich krajów w którym proceder wyłudzania podatku VAT bardzo uszczuplił budżet państwa. Obecna władza planuje dochodzenia dlaczego poprzednia administracja nie sprawdzała firm które w latach 2011-2015 w podejrzany sposób dokonywały zwrotu podatku. Starty liczone są w miliardach złoty.

Podsumowanie

Jak widać nowa władza wzięła się ostro do pracy. Przepisy dotyczące egzekucji podatku VAT a także uszczelnieniu dziury która pozwalała na straty z tytułu zwrotu podatków ciągle wchodzą w życie. Czy to wszystko sprawi że będzie nam się żyło lepiej? To się okaże.