Jeśli wynajmujesz lokal musisz to wiedzieć

Jeśli wynajmujesz lokal musisz to wiedzieć

Osoby posiadające lokale mieszkalne na własność często decydują się oczywiście na ich wynajmowanie. Nie ma co do tego absolutnie żadnych przeciwwskazań, jednak trzeba się na tym znać, aby przypadkiem nie popełnić jakiegoś rażącego błędu. Przede wszystkim warto dokładnie zbadać ewentualnego najemcę, a więc sprawdzić jego dane osobowe, czym się zajmuje, czy jest to osoba godna zaufania, czy też wcześniej były z nim jakieś problemy. Warto popytać o referencję od poprzednich osób, które wynajmowały mu mieszkanie, dzięki czemu wiedza może się momentalnie poszerzyć, a podjęcie ostatecznej decyzji będzie dużo łatwiejsze.

Sporządzenie umowy najmu

Kolejną ważną kwestią jest oczywiście to, czy najemca jest wiarygodny oraz wypłacalny. Trzeba się więc dowiedzieć, gdzie mieszka, czy ma stałe zatrudnienie i czy ma stałe zarobki, ponieważ jeśli nie ma on stałych przychodów finansowych, co miesiąc, to trudno będzie mu opłacać zwłaszcza nowoczesne mieszkanie o podwyższonym standardzie. Takim osobom nie można ufać tylko biorąc pod uwagę ich miłe nastawienie oraz piękne słowa. Dodatkowo trzeba zadbać też o sporządzenie odpowiedniej umowy najmu, tak aby była ona zrozumiała dla obu stron i nie budziła żadnych wątpliwości. Trzeba w niej zawrzeć informacje dotyczące opłat, okresu najmu, kaucji, ewentualnych kar, itd.

Kaucja, rachunki, stan techniczny mieszkania

Oczywiście warto poruszyć też kwestię ewentualnych odszkodowań, gdy najemca uszkodzi coś w mieszkaniu. Wtedy też będzie zobowiązany on pokryć koszty naprawy, w przeciwnym razie osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła zachować dla siebie kaucję. Do sprawy trzeba podejść na poważnie analizując też stan zużycia poszczególnych mediów przed wprowadzeniem się nowego lokatora, aby była jasność ile zużywa on prądu, wody, itd. Dzięki temu comiesięczne rachunki będą się zgadzały, nie będą one ani zawyżone, ani pomniejszone, dlatego każda osoba powinna być wtedy zadowolona z rozliczeń finansowych zachodzących pomiędzy obiema zainteresowanymi stronami. Warto też czasami skontrolować lokatora i złożyć mu wizytę, aby sprawdzić, czy mieszkanie znajduje się w dobrym stanie technicznym.