Jakie rośliny do ogrodu od strony południowej?

Jakie rośliny do ogrodu od strony południowej?

Planując aranżację ogrodu nie można zapomnieć o tym, że nie wszystkie rośliny lubią rosnąć w cieniu lub też przeszkadza im pełne słońce. Zawsze przed wyborem roślin do ogrodu trzeba sprawdzić, które drzewa, krzewy i kwiaty mogą rosnąć w warunkach, jakie zapewnia nasz ogród. Jak wybrać rośliny do ogrodu od strony południowej, która cechuje się silnym nasłonecznieniem?

Rośliny jednoroczne i byliny

Strona południowa jest stale nasłoneczniona przez co gleba może być sucha i jałowa. Dlatego też warto pomyśleć o roślinach odpornych na suszę, zwłaszcza jednorocznych czy kilkuletnich, wśród których jest wiele gatunków odpornych na brak nawodnienia. Oczywiście w takim miejscu o wiele lepiej sprawdzą się kwiaty i rośliny ozdobne, niż warzywa i owoce. Warto posadzić na przykład rudbekię owłosioną, która wyglądem przypomina nagietki, ale świetnie sprawdzi się do uprawy w pełnym słońcu. Ten kwiat kwitnie późnym latem i zachowuje kwiaty aż do pierwszych mrozów. Między nim można posadzić lwią paszczkę, na przykład w odmianie Ribbon Yellow, która kolorem będzie pasować do rudbekii, ale jednocześnie rośliny te się ze sobą “nie gryzą”. Aby dodać nieco koloru można posadzić też fioletową rozplenicę japońską czy również fioletową perowskię łobodolistną. Ciekawie może wyglądać jarmuż czerwony ze swoimi bardzo ciemnymi, aż purpurowymi liśćmi.

Skalniak w pełnym słońcu

Myśląc o pełnym słońcu wielu osobom przychodzi na myśl skalisty teren. Jeżeli mamy taka możliwość można i we własnym ogrodzie stworzyć skalniak, na którym posadzimy te najbardziej odporne rośliny. Do takiego skalniaka nadadzą się między innymi żarnowiec, goździk postrzępiony, pokośliny, szałwia, ostnica, czyściec czy szanta. Dookoła skalniaka można posadzić też juki, czosnek ozdobny czy dziewannę, ponieważ i one nie wymagają mocno nawodnionej i urodzajnej ziemi.

Ogród pod kolor słońca

Ostatnio modnym zabiegiem aranżacji ogrodu od strony południowej jest wybieranie do niego roślin w kolorystyce żółtej i pomarańczowej, aby podkreślić słoneczny charakter ogródka. Jedną z takim roślin jest trytoma groniasta, która ma niesamowitą żółto-czerwoną barwę. Wystara aż na metr wysokości, więc z pewnością będzie się wyróżniać. Inne rośliny o żółtych barwach słońca to: cytrynowy krwawnik, oman wąskolistny czy wspomniana wcześniej rubdekia. Aby podkreślić te ciepłe kolory można posadzić też pomarańczowo-rdzawe liliowce czy nawet jasno niebieskie dzwonki i fioletowe penstemony. Można też pomyśleć o zrobieniu tła z mrozoodpornych kaktusów, które nie tylko latem będą dobrze rosnąć w ogrodzie, ale i przetrwają zimę.