Ile kosztuje założenie ogrodu przez profesjonalną firmę ogrodniczą Kraków?

Ile kosztuje założenie ogrodu przez profesjonalną firmę ogrodniczą Kraków?

Zakładanie ogrodu, dla miłośników ogrodnictwa, to pasjonująca i ekscytująca przygoda. Oczywiście można tego dokonać samodzielnie, z niczego wykreować wspaniałą ogrodową przestrzeń, pełną zieleni, z oczkiem wodnym czy chociaż fontanną, altanką i zadbanymi alejkami. Ale umówmy się, założenie ogrodu z prawdziwego zdarzenia, z architekturą ogrodową i przemyślaną logistyką wymaga predyspozycji, ciężkiej pracy i kreatywności. Dlatego najlepiej powierzyć tę pracę firmom specjalizującym się w tym zakresie jak np: ponadczasowe-ogrody.pl , która posiada odpowiednie doświadczenie i kreatywność potrzebną do prac związanych z projektowaniem i zakładaniem ogrodów.

Ile kosztuje założenie ogrodu przez profesjonalną firmę ogrodniczą Kraków?

Jak w każdym mieście w Polsce, również w Krakowie, można znaleźć firmę, której powierzy się założenie ogrodu. Rozmowę z przedstawicielem firmy należy zacząć od wykonania wstępnego projektu aranżacji ogrodu, wykonanego na podstawie oczekiwań inwestora i kreacji projektanta. Dopiero po ustaleniu szczegółów projektu pojawiają się kwoty, jakimi należy opłacić profesjonalną realizację ogrodu. Oczywiście można to zrobić jeszcze inaczej, informując już na wstępie, jaką kwotę chciałoby się wydać na ten cel a zadaniem projektanta jest wówczas wykonanie pełnego projektu z całym zakresem prac, mieszczących się w podanej kwocie.

Koszt założenia ogrodu w Krakowie zależy od zakresu prac. Zwykle do kosztorysu włącza się następujące czynności:

  • przygotowanie powierzchni przeznaczonej na ogród, oczyszczenie jej, usunięcie zbędnej roślinności, utylizacja odpadów, wyrównanie terenu czy też podniesienie jego fragmentów w zależności od projektu
  • wykonanie projektu ogrodu
  • prace instalacyjne zawierające rozprowadzenie po powierzchni systemu nawadniania, oświetlenia, prace brukarskie czy kamieniarskie
  • zakup i transport roślin
  • prace nasadzeniowe, których koszt oblicza się zwykle jako 30% wartości zakupionych roślin
  • wytyczanie rabat i alejek
  • założenie trawnika

Koszt wykonania samego projektu zależy od wielkości powierzchni przeznaczonej na ogród. Może to być zatem 500 zł dla ogrodu do 10a lub 2000 dla ogrodu o powierzchni jednego hektara i oczywiście wprost proporcjonalnie więcej. Założenie tylko trawnika oscyluje w przedziale od 6-12 zł/m2. 

To bardzo szacunkowe koszty. Założenie ogrodu, jego ostateczny projekt i koszt wszystkich czynności zależą od wspólnej wizji inwestora, projektanta i wykonawcy. Niebagatelne znaczenie ma również ukształtowanie powierzchni, rodzaj gleby i dodatkowe efekty, jakich oczekuje się w ogrodzie. A gdy ogród jest już gotowy pozostaje ustalenie kosztów opieki nad nim, koszenia trawników, pielenia etc.