Faktura bez podatku VAT - czy to możliwe?

Faktura bez podatku VAT – czy to możliwe?

Firmy, które nie przekroczą w danym roku 200 000 zł obrotu nie są zobowiązane do tego, aby być vatowcami. Jednak mimo to muszą one na każde żądanie nabywcy wystawić odpowiedni dokument, jakim jest faktura bez VAT. Wcześniej, zanim wprowadzono taką możliwość przedsiębiorcy, którzy nie byli vatowcami, wystawiali dokument, który był rachunkiem.

Jaką fakturę wystawia więc przedsiębiorca niepłacących podatku VAT?

Kiedy kupujemy od osoby, która prowadzi działalność i nie jest vatowcem to na nasze żądanie wystawia ona odpowiednią fakturę, która posiada odpowiedni zapis, iż jest on zwolniony z podatku VAT.

Taka faktura powinna posiadać takie elementy jak: datę wystawienia dokumentu oraz kolejny numer dokumentu w zachowaniu ciągłości numeracji. Imiona i nazwiska właścicieli firm lub nazwę podatnika oraz nazwę nabywcy towarów, a także ich dokładne adresy prowadzonej działalności. Dodatkowo powinna być wskazana nazwa towaru lub sprzedawany usługi oraz miarę czy też ilość sprzedawanych towarów. W ostatnich rubrykach podajemy cenę towaru lub też usługi oraz kwotę należności ogółem.

Kiedy przedsiębiorca może zostać zwolniony z podatku VAT?

Prawo przewiduje kilka możliwości, w których możemy skorzystać ze zwolnienia bycia vatowcami. Są to między innymi sytuacje, gdy wykonujemy czynności, które są zwolnione z podatku VAT w ustawie. W drugiej sytuacji możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, gdy przepisy na to pozwalają lub w sytuacji, gdy w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyliśmy obecnie wyznaczonej kwoty, jaką jest 200 000 zł.

Najprościej rzecz ujmując przedsiębiorca, który nie jest vatowcem wystawia praktycznie taką samą fakturę co vatowiec, z tym że w miejsce, gdzie powinna być wprowadzona stawka VAT, wpisuje on tam symbol, że jest zwolniony i w ten sposób wystawia faktury bez VAT.

Faktury bez VAT są bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców, którzy w prognozach finansowych dobrze już wiedzą, że nie będą rocznie przekraczać 200 000 zł rocznie. Takie rozwiązanie pozwala im zaoszczędzić tysiące złotych podatku, który musieliby zapłacić do urzędu skarbowego, a tymczasem pieniądze zostają na ich koncie, dzięki czemu mogą oni ponownie te pieniądze zainwestować w reklamę czy rozwój swojej firmy.

Usługi księgowe

Zawsze jednak warto korzystać z usług księgowych, gdzie dokładnie będziemy mieć wyjaśnione, czy lepiej stać się vatowcem od razu, czy może na początek wystawiać faktury bez VAT. Dodatkowo korzystając z usług księgowych będziemy mogli na bieżąco dowiadywać się, co zmieniło się w przepisach prawa i jakie nowe prawa będą wchodzić w kolejnym roku, gdyż co rok przepisy te ulegają zmianie.