Dobra księgowa - jaka powinna być?

Dobra księgowa – jaka powinna być?

Dobra księgowa to?

No właśnie jaka powinna być księgowa? Uczciwa? Uczynna? Cierpliwa? Myślę, że wszystkie te cechy są przydatne w pracy księgowej. Jednak prawda jest taka, że dobra księgowa to taka, która systematycznie podnosi swoje kwalifikacje. Prawo podatkowe to coś co ciągle się zmienia i ewoluuje. Dlatego niezbędna jest ciągła nauka i kontrola czy przypadkiem w grę nie weszły jakieś nowe przepisy.

Czy to trudny zawód?

Na to pytanie można powiedzieć „tak” i nikt nie maiłby mi tego za złe. Praca w rachunkowości to ciężki kawał chleba. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiedzialność. Ludzie powierzają nam swoje finanse. To bardzo duże zaufanie. Taka praca nie można zostać wykonana w sposób, który nie dba o szczegóły. Tu każdy błąd może być bardzo kosztowny. Dlatego osoby wybierające ten zawód powinny być dokładne, sumienne i odporne na stres.

Na czym ta praca polega?

Myślę, że najłatwiej będzie to wytłumaczyć w ten sposób. Jest to osoba, która zajmuje się wszystkim sprawami, czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Ostatnimi laty widać, także wzrost księgowych, które oferują usługi prowadzenia kadr. Te branże od wielu lat się przenikają. Warto jednak pamiętać, że księgowa i kadrowa to dwie zupełnie różne specjalizacje. Główne zadania księgowej to:

  • Ewidencjonowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych
  • Obliczanie oraz rozliczanie zobowiązań podatkowych

Oprócz tego istnieją kursy, które podnoszą kwalifikacje księgowe i pozwalają na prace przy projektach finansowanych przez Unie Europejską. Takie projekty mają swój specyficzny sposób rozliczania. Dlatego ważne jest aby sprawdzić, czy osoba, które będzie przydzielać to zadanie ma odpowiednie kwalifikacje.

Wymagania zawodowe

Osoba która chciałaby pracować w branży księgowej powinna ukończyć studia. Kierunek studiów musi być związany z finansami. Preferuje się rachunkowość lub ekonomię. Jednak studia nie są obowiązkiem. Od kilku lat w naszym kraju są organizowane specjalistyczne kursy księgowe, które pozwalają na prace w tym zawodzie. Warto jednak pamiętać ze studia są koniecznie jeżeli chcemy awansować.

Podsumowanie

Jak widać praca w księgowości to nie tylko pasjans i herbata. To zawód, który wymaga pewnych cech charakteru. Nie jest to praca dla wszystkich. Dlatego dobrze się zastanów czego chcesz od życia. Bo albo skończysz jako osoba niezadowolona ze swojej pracy albo jako najlepsza Księgowa.